Kiekvienos srities specialistai savo kalboje vartoja daugybę jų sričiai būdingų išsireiškimų. Ryškiausias to pavyzdys, ko gero, matomas TV serialuose apie gydytojus, kur puse teksto sudaro nesuprantami ligų ir gyvybinių parametrų pavadinimai. Ne išimtis yra spaudos ir reklamos sritis.
Spaustuvės ir reklamos agentūros su užsakovais bendrauja, vartodami standartinius išsireiškimus, kuriuos pirmą kartą išgirdus, šiek tiek pasimeti. Šio straipsnio tikslas šiek tiek supažindinti su pagrindiniais terminais ir sąvokomis, su kuriais Jums gali tekti susidurti pirmais kartais bendraujant su reklamos agentūromis ir spaustuvėmis.
Pateiksime elementarų pavyzdį: Esate nedidelė organizacija ir norite išplatinti, tarkime, 1000 A5formato skrajučių su spauda iš abiejų pusių, turite, kas moka paruošti gražų maketą, tačiau nežinote kaip jis turi būt paruoštas, kad būtų tinkamas spaudai. Siunčiate spaustuvės vadybininkui užklausimą dėl kainos ir reikalavimų maketui ir gaunate maždaug tokį atsakymą:
„formatas A5, spauda 4+4, popierius 130 g. gloss, 1000 vnt. kaina – 220 Lt + PVM. Maketą pateikti .pdf (.Tiff .CDR .PSD – skirtingos spaustuvės gali pageidauti skirtingai) formatu, rezoliucija – 300 dpi, spalvų koduotė CMYK, tekstai sukreivinti, užlaidos – 2mm.“Jeigu supratote viską, kas čia parašyta, toliau galite nebeskaityti. Jei kilo klausimų, nagrinėjamės toliau.
Kaip matome pirma dalis yra gaminio specifikacija, kurioje:
Formatas A5 – Jūsų pageidautas formatas, kartais gali būti nurodytas dydis milimetrais – pvz. A5 formatas yra 148 mm x 210 mm. Atkreipkite dėmesį, kad tai gaminio, kurį jūs gausite, dydis. Ruošiant maketą reikės pridėti užlaidas, apie kurias rašysime vėliau.
Spauda (spalvotumas) 4+4 – Tai reiškia pilnai spalvotą spaudą iš abiejų pusių. Didžioji dalis spaudos mašinų spausdina 4 spalvomis CMYK (žydra, purpurinė, geltona, juoda) ir jas derinant tarpusavyje išgaunami visi reikiami atspalviai. Jei duotu atveju klientui reikėtų spaudos tik iš vienos pusės, o antroje liktu baltas lapas, spalvotumas būtų žymimas 4+0 (vienoje pusėje keturių spalvų deriniai, antroje – be spaudos). Jei antroje pusėje klientas pageidautu tik teksto juoda spalva ir daugiau jokių spalvotų elementų, tai spalvotumas būtų žymimas 4+1 (vienoje pusėje keturių spalvų deriniai, antroje 1 spalva – daugeliu atveju juoda). Norint spausdinti juodai baltus spaudinius, spalvos būtų žymimos 1+1. Kartais, gaminant specifinius produktus, būna reikalingos papildomos, labai sodrios spalvos. Tokiu atveju gali būti žymima ne 4 bet 5, 6 ir daugiau spalvų, tačiau gaminant standartinius spaudos gaminius, papildomų spalvų dažniausiai neprireikia.
Popierius 130g. gloss – šiuo atveju 130g. reiškia popieriaus storį/tankį išreiškiama popieriaus svoriu į vieną kvadratinį metrą. Kaip pavyzdys – standartinis biure naudojamas spausdintuvų popierius būna 80 – 90 g. m2, Vizitinės kortelės dažniausiai gaminamos ant 300 g/m2 popieriaus. Gloss – blizgus kreiduotas popierius jo paviršius bus slidus, panašus į žurnalinį popierių. Paprastai galima pasirinkti blizgų arba matinį popierių. Esant pageidavimui, popierių galima užsisakyti ,išsirinkus iš daugelio rūšių. Tiesa, pagal pageidavimą pasirinktas popierius kainuos daugiau.
Tiražas ir kaina – Kaina pateikiama, dažniausiai, visam tiražui, nors kartais gamintojas pateikia kaina vienam vienetui prie tam tikro tiražo. Atkreipkite dėmesį, kad kainos dažniausiai nurodomos be PVM, todėl, jei esate privatus asmuo, arba įmonė neįregistruota PVM mokėtoju, reikės pridėti 21% PVM mokestį.
Antroje dalyje išdėstyti reikalavimai maketui:
Bylos tipas – dauguma spaustuvių dabar prašo pateikti maketą PDF formatu, PDF formatu išsaugoti maketą dabar gali didžioji dalis grafinių programų, tačiau nustatymuose reikia nustatyti PRESS arba PREPRESS tipą. Neteisingai išsaugotame PDF formate gali pasikeisti spalvų koduotė, sumažėti raiška ir panašiai. Spaustuvės gali paprašyti ir kitokių formatų maketo, todėl geriausia pasiklausti prieš pradedant maketuoti.
Rezoliucija arba kitaip tariant raiška išreiškiama taškais colyje (Dot per Inch) sutrumpinimas dpi. Standartinė ofsetinės spaudos raiška yra 300 dpi. Ruošiant maketus geriausia iš anksto nusistatyti tokią raišką. Kai kurie klientai pateikia didesnės raiškos maketus, tai nėra labai blogai, tačiau geresnė spauda nuo to netampa, o maketo užimama vieta kompiuteryje padidėja kelis kartus. Svarbu kad makete esanti raiška nebūtų mažesnė už 300 dpi. Esant mažesnei raiškai, vaizdai bus išplaukę, linijos gali gautis kampuotos. Ypač reikia atkreipti dėmesį makete naudojant nuotraukas surastas internete, nes didžioji dalis nuotraukų publikujamų interneto svetainėse yra 72 dpi rezoliucijos. Jei tokia nuotrauką noresite panaudoti makete, teks sumažinti jos išmatavimus ir padidinti jos rezoliucija grafinių redaktorių pagalba.
Spalvų koduotė – vienas svarbiausių nustatymų Jūsų makete. Kaip buvo minėta aukščiau, spaudos mašinos naudoja keturias spalvas ir jas derina būtent pagal CMYK koduotę. Tuo tarpo buitiniai spausdintuvai ir monitoriai naudoja RGB (red green blue arba raudona žalia mėlyna) koduotę. Jei makete paliksite RGB koduotę, išspausdinus CMYK spaudos mašinomis nuotraukos gausis tarsi purvinos, o atspalviai pasikeis neprognozuojamai. Visos internete publikuojamos nuotraukos greičiausiai bus RGB koduotės, todėl prieš įkeliant nuotrauką į maketą, būtinai patikrinkite ir, jei reikia, pakeiskite spalvų koduotę į CMYK. Reta kuri spaustuvė prieš spaudą patikrins ar jūsų atsiustame makete nėra pasilikusiu elementų su RGB koduote, todėl būkite dėmesingi.
Tekstų „kreivinimas“ – rašant tekstus makete, pasirenkami šriftai. Jei jūs išsirinksite labai gražų šriftą ir pagaminsite puikų maketą, nepamirškite prieš pat išsaugant PDF formatu tekstą paversti kreivėmis. Kitaip tariant raides kompiuteris turės suprasti kaip paveikslėlius. Tai reikalinga tam atvejui, jei spaustuvės kompiuteriai neturės tokio pat šrifto. Tuo pačiu išvengsite daugybės problemų su teksto pasislinkimais, lietuviškų raidžių dingimu ir panašiai.
Užlaidos – Spaustuvėse gaminiai spausdinami ant didelių popieriaus lapų, vėliau supjaustomi pagal jūsų pageidaujamą formatą. Todėl labai svarbu ruošiant maketą prie visų kraštinių pridėti užlaidas bent po 2 mm. Ypač tai aktualu kai makete naudojami fonai, nei viena spaustuvė nenupjaus tikslia linija tarp fono ir baltos lapo dalies. Dėl to jei norite gauti skrajute A5 formato, maketą ruoškite ne 148 mm x 210 mm, o 152 mm. Turėkite omenyje, kad tie 2 mm iš kiekvieno krašto nusipjaus, todėl pasistenkite prie pat kraštų netalpinti svarbios informacijos ir tekstų.
Čia paminėti tik keletas dažniausiai vartojamų terminų, todėl jei bendraujant su spaustuve bus kažkas neaišku, nesidrovėkite klausti. Jūsų klausimas kainuos jums minutę. Neužduotas klausimas gali kainuoti visą tiražą gaminių, kuriuos reikės perdaryti.
Bet kokiu atveju rekomenduojame kreiptis į savo srities profesionalus, tačiau jei norite dalį darbų atlikti patys, mielai jus pakonsultuosime.