Kodėl spalvų gaminyje yra daug, bet jos tik keturios.

Prieš pradėdami kalbėti apie daugumą atvejų spaudoje naudojamą spalvų sistemą prisminėme anekdotą:

Havajuose papludimio namelio terasoje sėdi grafikos dizaineris. Siurbčioja kokteilį, pasižiūri į dangų ir palaimingai taria: „85 procentai cyano ir 15 procentų magentos – kaip gražu…“

Cyan Magenta Yelow Key

Cyan Magenta Yelow Key

Jei jums šis anekdotas pasirodė juokingas, vadinasi bent šiek tiek esate susipažinę su CMYK spalvų modeliu.

Šis spalvų modelis yra naudojamas spalvotoje spaudoje ir apskritai nusako patį spausdinimo procesą. CMYK nusako keturių spalvų dažus naudojamus spalvotam spausdinimui: CYAN (žydra), MAGENTA (purpurinė), YELOW (geltona), KEY (juoda/raktas). Daugumoje spaudos procesų spaustuvėse dažai ant spausdinamų paviršių perkeliami būtent tokia eilės tvarka kaip koduotėje. Raidė „K“ neatsitiktinai anglų kalboje pavadinta Key – raktas, o ne Black. Pagal juodą spalvą sulygiuojamos kitos trys spalvos. Taip pat juoda spalva naudojama tonų tamsinimui ir padeda sumažinti kitų trijų spalvų dažų sąnaudas. CMYK spalvų modelis veikia tik tada kai dažai yra perkeliami ant šviesių, idealiu atveju, baltų paviršių.

Spausdinant spaudos gaminius, dažai ant popieriaus perkeliami mažais taškeliais, o ne pilami ant viso piešinio ploto.

Cyan Magenta Yelow

Cyan Magenta Yelow

Tai taip vadinamas pustoninis arba rastrinis (angl. halftoning arba screening) spaudos būdas. Jis reikalingas tam, kad būtų įmanoma išgauti daugybę atspalvių. Jei visos spalvos būtų liejamos pilnai padengiant popierių, tai iš 4 CMYK spalvų galėtume išgauti tik septynis atspalvius.
Tuo tarpu spausdinant rastru, mažais taškeliais padengtą baltą paviršių mūsų akis priima kaip vientisą spalvą, tačiau priklausomai nuo taškelių kiekio tam tikrame plote (šiuo metu populiariausias terminas tam apibudinti yra DPI (angl. Dot per Inch) tai taškų kiekis colyje.), galime koreguoti kiekvienos atskiros spalvos intensyvumą nuo nulio iki šimto procentų, taip išgaudami daugybę atspalvių.

rastrinė spauda

rastrinė spauda

Spausdinant rastru susiduriama su kita problema. Lygiagriačiai eidamos skirtingų spalvų taškelių linijos negali būti idealiai sulygiuotos tarpusavyje, todėl joms susikertant piešinyje būna matomi tam tikri ratilai. Tai yra taip vadinamas Muaro piešinys. Kad šio nepageidaujamo efekto išvengti, atskirų spalvų rastro linijos būna išrikiuojamos skirtingu kampu. Tokiu atveju skirtingų spalvų taškai praktiškai nepataiko vienas ant kito ir nesusidaro nepageidaujami raštai.

Tobulėjant technologijoms ir didėjant reikalavimams spausdinti kuo tikslesnes spalvas ar išgauti specifinius efektus CMYK modelis gali būti praplėstas papildomomis spalvomis. Nors pačių spalvų nurodymas grafikos redaktoriuose liko toks pats – keturiu spalvu nurodymas procentine išraiška, tačiau galima papildomai nurodyti konkrečių labai sodrių, ar blizgių spalvų kodus PANTONE paleteje. Tokiu atveju be pagrindinių 4 spalvų bus papildomai atspausdinta viena ar daugiau iš anksto sumaišytų spalvų (taip pat tai gali būti lakas, metalizuota spalva ir panašiai).

Spausdinant nuotraukas ir kitus grafikos darbus rašaliniais spausdintuvais yra naudojama net iki 9 spalvų rašalai. Tai reikalinga išgauti kuo tikslesnius šviesius atspalvius. Papildomai naudojami rašalai būna šviesesni pagrindinių spalvų atspalviai (Light Cyan, Light Magenta, Light Black, ir net Light Light Black.) Atskirai šių spalvū kodų nurodyti maketuose nereikia. Dažus parenka programinė įranga automatiškai atsižvelgiant į spalvų intensyvumą, popieriaus šviesumą ir įgeriamumą ir kitus aspektus. Spaustuvės darbuotojo pareiga pagal naudojamą popieriaus ar medžiagos rūšį parinkti tinkamą spausdintuvo spalvų modeliavimo profilį, kad spalvos būtų kuo tikslesnės.

Posted in Uncategorized.