Marškinėliai su spauda
Reklaminiai rankšluoščiai
Reklaminės kepuraitės su spauda.
Reklaminiai skėčiai su spauda.
Šilkografijos būdu gaminamos vizitinės kortelės.
Ryškiaspalviai marškinėliai su šviesą atspindinčiais elementais.
Atvirukai pagaminti šilkografijos būdu
Reklaminiai krepšiai
Ar žinote kad...
Šilkografinė spauda - vienas seniausių spaudos būdų, kai kuriose srityse nepakeičiamas iki šiol. Šiuo būdu spaudą galima pernešti, praktiškai ant betkurio lygaus paviršiaus (metalas, plastikas, medis, įvairūs audiniai ir t.t.).
Pirmos užuominos apie šilkografinę-trafaretinę spaudą užfiksuotos senovės Kinijoje valdant Songų dinastijai (960 – 1279 m. p. K.). I vakarų Europą šis spaudos būdas atkeliavo tik antroje XVIII a. pusėje, tačiau stipriai neišplito. Nuo pirmojo XX a. dešimtmečio šilkografinė spauda pradėta smarkiai tobulinti ir apie amžiaus vidurį technologijos tapo panašios į naudojamas dabar.
Pats terminas „šilkografija“ ("Serigraphy") sukurtas trečiame XX a. dešimtmetyje grupelės menininkų, kurie vėliau įkūrė šilkografijos draugiją. Pats žodis susideda ir Lotyniško "sēricum" (šilkas) ir graikiško "graphein" (rašyti arba piešti).
Šilkografijos Technologija. Trafaretas (Lietuvoje šios srities specialistai, dažniausiai trafaretą vadina „tinklu“) gaminamas specialiu audiniu aptraukiant tvirtą rėmą. Ant audinio specialių cheminių medžiagų ir ultravioletinės šviesos pagalba formuojamas trafaretas, kuris dažus praleidžia tik per tas audinio vietas kur turi būti spauda. Vėliau trafaretas dedamas ant spausdinamo paviršiaus ir specialia gumine mentele (rakeliu) dažai braukiami per audinį. Ten kur likusios atviros audinio „akys“ dažai prasiskverbia dėl kapiliarinio efekto. O braukiant mentele, prispaudžiami prie dažomo paviršiaus. Perbraukus, per trafaretą, trafaretas pakyla nuo paviršiaus, o dažai lieka. Nuo trafareto audinio storio ir tankio priklauso koks kiekis dažų pateks ant spausdinamo paviršiaus.
Kiekvienai atskirai spalvai ruošiamas atskiras trafaretas. Spalvos sumaišomos pagal paletes, todėl Šilkografijos būdu galima išgauti ypač tikslias sodrias spalvas. Technologijos taip ištobulėjusios, kad norint spausdinti daugiaspalvius gaminius ar net nuotraukas šilkografijoje naudojami keturių spalvų - CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key (black) rastriniai trafaretai. Taip išgaunami spalvoti vaizdai su spalvų persiliejimais.
Priklausomai nuo dekruojamo paviršiaus šilkografinei spauda naudojami įvairūs dažai:
Plastizoliniai dažai - ryškiai matomi net ant tamsių audinių.
Vandens pagrindo šilkografiniai dažai - į audinį įsigeria giliau nei plastizoliniai ir paviršius lieka gerokai minkštesnis.
UV dažai - skirti marginti mažai įgeriančius arba neįgeriančius, neatsparius karščiui paviršius.
Puff, arba besiplečiantys dažai - dažai, kurie džiūdami plečiasi ir išgaunama minkšta iškili spauda.
Flokas – velvetinio paviršiaus įspūdžio formavimas, kai pirmiausiai tepami dažai, kurie vėliau dengiami tekstilinio pluošto dalelėmis.
Skeldėjantys dažai – sudaromas seno dažo efektas.
Folijavimas – klijų pagalba gaminys dengiamas plonu folijos sluoksniu
Gliteris (blizgutis) – išgaunamas blizgučio efektas.
Metalizuoti dažai – dažai įgauna metalo blizgesį.
Šviesą atspindintys dažai - puikiai atspindi šviesą ir tamsoje gerai matomi.
Lakas – Ivairūs lakai, skirti uždengti dažus ir sukurti blizgų, matinį ar suskeldėjusį paviršių. Taip pat naudojami paryškint tam tikras piešinio vietas (dalinis UV lakavimas)
Kiti specializuoti dažai – Priklausomai nuo gaminio paviršiaus, medžiagų ir paskirties, Šilkografijoje naudojama daug įvairių medžiagų, skirtų uždažyti, žymėti, lakuoti, ėsdinti ir t.t.
Spaudoje ir reklamoje šilkografinė spauda naudojama gaminti atvirutėms, vizitinėms kortelėms, balionams, reklaminiams rūbams, skėčiams, dekolėms keramikai, vėliavoms, ir įvairiai kitai reklaminei atributikai žymėti.