Apie šilkografiją

Šilkografinė spauda

Šilkografija

Šilkografija, tai spaudos technika, kai naudojamas audinys, ant kurio formuojamas pasirinktose vietose dažus blokuojantis trafaretas, tam kad išgauti norimą atvaizdą. Trafareto paskirtis praleisti dažus tik tose audinio vietose, kuriose turi būti suformuotas norimas vaizdas. Dažų perkėlimas ant spausdinamo paviršiaus vykdomas braukiant dažus per trafaretą specialia gumuota mentele – rakelių, taip spalva pernešama tiksliai tose vietose kur trafaretas praleidžia dažus.

Istorija
Pirmos užuominos apie šilkografinę-trafaretinę spaudą užfiksuotos senovės Kinijoje valdant Songų dinastijai (960 – 1279 m. p. K.). Nuo to laiko ši technologija plito po kitas Azijos šalis ir buvo tobulinama kuriant naujus trafaretinės spaudos metodus. I vakarų Europą šis spaudos būdas atkeliavo tik antroje XVIII a. pusėje, tačiau stipriai neišplito, kol nebuvo išplėtotas šilko audinio tiekimas iš Azijos šalių. Pirmajame XX a. dešimtmetyje keletas spaudėjų eksperimentavo su foto-reaktyviosiomis medžiagomis. Rojus Bekas (Roy Beck) Čarlis Peteris (Charles Peter) ir Edvardas Owensas (Edward Owens) tyrinėjo ir eksperimentavo su įvairiomis fotochrominėmis ir druskos rūgščiai jautriomis emulsijomis foto-reaktyviems trafaretams. Ši trijulė sukėlė revoliuciją trafaretinės spaudos industrijoje, pristatydama foto-reaktyvinius trafaretus. Tačiau prireikė dar daug metų, kol šis būdas ištobulėjo ir plačiai paplito. Dabartinėje spaudos industrijoje naudojamos žymiai suagesnės ir mažiau toksiškos, dažniausiai, iš anksto sumaišytos šviesoje kietėjančios emulsijos, skirtos ruošti foto-reaktyvius trafaretus.

Pats terminas „šilkografija“ (“Serigraphy”) sukurtas trečiame XX a. dešimtmetyje grupelės menininkų, kurie vėliau įkūrė šilkografijos draugiją. Pats žodis susideda ir Lotyniško “sēricum” (šilkas) ir graikiško “graphein” (rašyti arba piešti). Nors šio spaudos būdo pavadinimas išliko iki mūsų dienų, pats šilkas gaminant trafaretus praktiškai jau nebenaudojamas. Jį pakeitė naujos, sintetinės medžiagos. Populiariausia ir dažniausiai naudojama medžiaga dabar yra poliesteris. Bet trafaretų rėmams, pagal specialų poreikį naudojamos ir nailonas ir net nerūdijantis plienas. Taip pat, priklausomai nuo norimo išgauti efekto skiriasi audinių tankumas.

 Šilkografijos Technologija. Trafaretas (Lietuvoje šios srities specialistai, dažniausiai trafaretą vadina „tinklu“) gaminamas audiniu aptraukiant tvirtą rėmą. Vėliau „tinklas“ dengiamas specialia emulsija, kuri kietėja reaguodama į ultravioletinę šviesą. Ant Emulsijos dedama plėvelė su norimu vaizdu (pozityvas) ir rėmas apšviečiamas ryškia ultravioletine šviesa. Tose vietose kur vaizdas neuždengia audinio, emuslija sukietėja ir audinys tampa nelaidus dažams. Ten kur audinį nuo šviesos dengė pozityvas, emulsija lieka skysta ir lengvai nusiplauna. Toje vietoje audinys praleidžia dažus ir taip gaunamas trafaretas.

Trafaretinė spauda

Šilkografija

Vėliau trafaretas dedamas ant spausdinamo paviršiaus ir specialia gumine mentele (rakeliu) dažai braukiami per audinį. Ten kur likusios atviros audinio „akys“ dažai prasiskverbia dėl kapiliarinio efekto. O braukiant mentele, prispaudžiami prie dažomo paviršiaus. Perbraukus, per trafaretą, trafaretas pakyla nuo paviršiaus, o dažai lieka. Nuo trafareto audinio storio ir tankio priklauso koks kiekis dažų pateks ant spausdinamo paviršiaus.

Kiekvienai atskirai spalvai ruošiamas atskiras trafaretas. Spalvos sumaišomos pagal paletes, todėl Šilkografijos būdu galima išgauti ypač tikslias sodrias spalvas. Technologijos taip ištobulėjusios, kad norint spausdinti daugiaspalvius gaminius ar net nuotraukas šilkografijoje naudojami keturių spalvų – CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key (black) rastriniai trafaretai. Taip išgaunami spalvoti vaizdai su spalvų persiliejimais.

Medžiagos.

Priklausomai nuo marginamo paviršiaus ir norimo efekto, šilkografijoje naudojama keletas skirtingų rūšių dažų ir lakų.

šilkografija

Pantone dažai

Vieni populiariausių dažų tekstilei marginti yra Plastizoliniai dažai. Tai puikūs dažai ryškiai matomi net ant tamsių paviršių, tolygiai padengiantys paviršių ir suformuojantys plastišką tekstūrą. Šie dažai po pernešimo ant audinio turi būti išdžiovinami maždaug 150 °C temperatūroje. Tam dažniausiai naudojamos specialios lempos.

Vandens pagrindo dažai į audinį įsigeria giliau nei plastizoliniai ir paviršius lieka gerokai minkštesnis. Puikiai tinka šviesiems audiniams marginti tamsesnėmis spalvomis, arba didesnius plotus, kai norima, kad kuo mažiau jaustųsi dažas.

UV dažai skirti marginti mažai įgeriančius arba neįgeriančius, neatsparius karščiui paviršius. Jie greitai džiūsta ultravioletinėje šviesoje, todėl iškarto po spaudos yra apšviečiami UV lempomis.

Puff, arba besiplečiantys dažai. Tai dažai, kurie džiūdami plečiasi ir išgaunama minkšta iškili spauda.

Flokas – velvetinio paviršiaus įspūdžio formavimas, kai pirmiausiai tepami dažai, kurie vėliau dengiami tekstilinio pluošto dalelėmis.

Skeldėjantys dažai – Tai dažai, kurie džiūvimo metu traukiasi ir jų paviršiujeatsiranda nedideli įtrūkimai, taip sudaromas seno dažo evektas.

Folijavimas – Procesas panašus į flokavimą, tik po norimo piešinio dažų sluoksnio padengimo, karšto preso pagalba yra prispaudžiama blizgi arba matinė folija., kuri prie audinio limpa tose vietose, kur buvo užtepti klijai.

Gliteris (blizgutis) – tai smulkios, blizgios dalelės (dažniausiai aukso arba sidabro spalvos), kurios yra įmaišomos į pagrindinius dažus. Taip išgaunamas blizgučio efektas.

Metalizuoti dažai – kaip ir gliteris, tai yra metalizuotos blizgios dalelės, tik jos žymiai smulkesnės ir jų pilama daugiau. Dažai įgauna metalo bizgesį.

Šviesą atspindintys dažai Dažai skirti specialiems darbo drabužiams ir sportinių, laisvalaikio ir vaikų drabužių šviesą atspindinčiams elementams sukurti. Išdžiuvę, puikiai atspindi šviesą ir tamsoje gerai matomi.

Lakas – Ivairūs lakai, skirti uždengti dažus ir sukurti blizgų, matinį ar suskeldėjusį paviršių. Taip pat naudojami paryškint tam tikras piešinio vietas (dalinis UV lakavimas)

Kiti specializuoti dažai – Priklausomai nuo gaminio paviršiaus, medžiagų ir paskirties, Šilkografijoje naudojama daug įvairių medžiagų, skirtų uždažyti, žymėti, lakuoti, ėsdinti ir t.t.

Trafaretinė šilkografinė spauda kaip metodas labai plačiai paplitęs. Galimybė spausdinti an daugelio medžiagų (popierius, medis, metalas, stiklas, plastikas, įvairūs audiniai ir t.t.) ir didelis dažų pasirinkimas, leidžia šilkografija pritaikity daugeliui sričių, pradedant menais, baigiant aukštosiomis nano technologijomis ir kosmoso pramone.

Spaudoje ir reklamoje šilkografija naudojama gaminti atvirutėms, vizitinėms kortelėms, balionams, reklaminiams rūbams, skėčiams, dekolėms keramikai, vėliavoms, ir įvairiai kitai reklaminei atributikai žymėti.

Pramonėje, šilkografija naudojama, audiniams marginti, įvairiai pakuotei žymėti, etiketems ir lipdukams, kelio ženklams, įvairioms informacinėms lentelėms, buitinių prietaisų valdymo mechanizmams žymėti, elektronikos prietaisų plokštėms gaminti. Tikslus pernešamos medžiagos paviršiaus storis yra įpatingai svarbus gaminant saulės elementus, todėl šilkografinė spauda yra nepakeičiama ir šioje srityje.

Šilkografija kas dieną naudojama ir daugelyje kitų sričių. O profesionalūs šilkografai visada pasistengs sukurti patį geriausią ir kokybiškiausą efektą.

Posted in Naujienos ir straipsniai.